KIBRIS TÜP BEBEK MERKEZI                                                                             ENGLISH | FRANCAIS
 Kıbrıs T�p Bebek Merkezi, Kıbrısta t�p bebek tedavisi

Cinsiyet Seçimi - KIBRIS Tüp Bebek Merkezi

                  

Kibris Tüp Bebek Merkezinde Tüp Bebek tedavisine ilaveten bebek cinsiyet seçimi, yani gebelik öncesi cinsiyet belirlemesi de yapilabilmektedir. Genellikle ikinci veya üçüncü çocuklarinda aile planlamasi nedeni ile bebek cinsiyeti seçmek isteyen hastalarimiza PGD (PGT) olarak adlandirilan genetik tani yöntemi ile bu firsati sunmaktayiz.

Genetik tani (PGT) yöntemi ile sadece cinsiyet belirlemekle kalmiyor, ayni zamanda birçok genetik hastalik taramasi da yapabiliyoruz. PGY yöntemi implantasyon dönemi öncesi (embryonun tutunma dönemi) embriyodaki genetik bozukluklarin anlasilmasina olanak saglar. Böylece genetik bozukluga sahip bir çocuk dogurma riski hamileligin en basindan itibaren önlenmis olur. Ileri yastaki kadinlarin yumurtalarindaki kromozomal anomali orani % 45 'ler üzerindedir. Bu nedenle ileri yas gebeliklerinde saglikli embriyonun seçilmesi amaciyla PGD önerilmektedir. Transfer öncesi normal kromozom yapisina sahip embriyo seçimiyle kromozomal bozukluga bagli düsük riski de önlenmis olur. Kromozomlardaki sayisal anomaliler FISH (Floresan In Situ Hibridizasyon) teknigi ile incelenirken, tek gen bozukluklari için PCR (polymerase chain reaction) kullanilmaktadir. PGD'de 4 hücre safhasindan sonra embriyodan bir veya iki hücre alinarak tetkik için kullanilir. Alinan hücreler embriyonun gelisimine engel olmaz. Daha sonra bu hücreler kromozomal olarak incelenebilir ya da ailede bilinen genetik bir hastalik var ise bu hastalik yönünden tetkik edilebilir. Ülkemizde sik rastlanan talasemia ve orak hücreli aneminin de tanisi amaciyla da PGD uygulamalari yapilmaktadir. Sonuçta uygun vasifta embriyolar transfer edilir. Böylece tüp bebek programina giren hastalarin evlerine saglikli bebek götürmeleri saglanmis olur.

Bu yontem sayesinde aile planlamasi amaci ile cinsiyet secimi de yapilabilmektedir. Gebelik elde edildigi taktirde arzulanan cinsiyette bebek sahibi olma sansi 100%'e yakinidir. Cinsiyet seçimi (cinsiyet tayini) için yapilan genetik tani islemimde birçok genetik hastaligin da önüne geçilebilmektedir.

'Tüp bebek' bölümümüzde yer alan 5 asamali tüp bebek tedavisi, cinsiyet seçimi programinda da aynen uygulanir. Tek fark, 3. asamanin sonrasinda, embriyolar rahime transfer edilmeden önce, biyopsi metoduyla genetik tani islemine tabi tutulur. Genetik hastaliklari olmayav ve istenilen cinsiyette olan embriyolar daha sonra rahime yerlestirilerek gebelik olusturulur.

KKTC'de bulunan merkezimiz Kibris Tüp Bebek Merkezinde, cinsiyet seçimi için yapilan tüp bebek islemlerinin basari oranlarini 'basari oranlari' bölümünde bulabilirsiniz.

Maliyet bilgileri veya diger sorulariniz için 'bize ulasin' bölümünden bizlere aninda mesaj atabilirsiniz.

Web Hosting Companies